Avrupa Birliği Hellim Tescil Kriterlerine Uygun Süt Üretimi Yapmak İsteyen Üreticilere Çağrı

Avrupa Birliği Hellim Tescil Kriterlerine Uygun Süt Üretimi Yapmak İsteyen Üreticilere Çağrı

Hellim Coğrafi Tescili (Menşe Korumalı Ürün, PDO) kuralları ve Hellim ve üretimde kullanılacak sütün taşıması gereken özellikler Avrupa Birliği Komisyonu (AB) Tarafından Nisan 2021 yılında yayınlanmıştır . Yine tescille uygun Hellim'in Yeşil Hat Tüzüğü uyarınca AB pazarına sunulmasına imkân sağlayacak komisyon kararı ve tüzük değişikliği yapılmıştır.

Hellim'in tescil edilmesi için; üretimde kullanılacak sütün, AB hayvan sağlığı, gıda güvenliği ve tescil kurallarına uygun olarak faaliyet gösteren çiftliklerden elde edilmesi ve yine aynı kurallara uygun olarak faaliyet gösteren süt imalathanelerinde işlenmesi gerekir. Tescil kurallarına uygun olarak üretilen Hellim, özel işaretler ile işaretlenecek ve AB pazarına ticareti mümkün olacaktır.

Çiftliklerin belirtilen kurallara uyum Veteriner Dairesi tarafından kontrol edilecek ve kurallara uygun işletmeler sertifikalandırılacaktır. Tescil, AB sağlık ve gıda güvenliği konularında denetlenip sertifika almak isteyen küçükbaş ve büyükbaş hayvan üreticileri ekte belirtilen formu doldurup Veteriner Dairesi Müdürlüğüne başvurması gerekmektedir.

Saygılarımızla değerli üreticilere duyurulur.
 

Ek: Çiftliklerin Hellim Coğrafi Tescil (PDO) ve AB Sağlık Gereklilikleri ile İlgili Sertifika Başvuru Formu

Previous Article Yetkilendirilmiş Veteriner Hekimlerden Hizmet Alımı Duyurusu
Next Article Güney Kıbrıs’ta Belirlenen Kuş Gribi Vakaları ile İlgili Basın Açıklaması
Print
429

Terms Of UsePrivacy StatementCopyright 2024 by DNN Corp
Back To Top