Güvenli Birincil Üretim Sertifikası Almaya Hak Kazanan Çiftlik Sahiblerine Sertifikaları Verildi

Güvenli Birincil Üretim Sertifikası Almaya Hak Kazanan Çiftlik Sahiblerine Sertifikaları Verildi

Menşe adı olarak 12 Nisan 2021 tarihinde Avrupa Birliği tarafından tescil edilen hellimin,  Yeşil Hat Tüzüğü kapsamında Avrupa Birliği’ne ticaretine imkan sağlayacak çalışmalar Veteriner Dairesi tarafından yürütülmektedir.

Bu bağlamda Veteriner Mevzuatı tahtında yürütülen denetimler sonucunda tescilli hellimin üretiminde kullanılacak çiğ sütü üreten ve hayvan sağlığı, hayvan refahı ve gıda hijyeni konularında denetimi başarıyla geçerek 6.10.2022 tarihinde sertifikalandırılan 5 küçükbaş ve 6 büyükbaş çiftlik nisan ve mayıs aylarında Avrupa Birliği’nin bağımsız denetim firması Bureau Veritas tarafından da denetlenerek sertifika almaya hak kazanmıştır.

Devam eden çalışmalar sonucunda 15.05.2023 tarihinde denetim süreçleri sonuçlanarak “Güvenli Birincil Üretim Sertifikası” almaya hak kazanan 2 büyükbaş ve 2 küçükbaş çiftlik sahibine, sertifikaları KKTC Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Sn. Emirali Deveci tarafından takdim edilmiştir. Sertifika alan çiftliklerin listesi aşağıdaki gibidir :

-              Bahar Alibaba (Büyükbaş - NC 131376)

-              Hasan Yahya (Büyükbaş – NC177605)

-              Sultan Nurel Hayv. ve Süt Ürünleri Ltd. (Küçükbaş - NC 272431)

-              Melyos Hayvancılık Ltd. (Küçükbaş NC389209)

Previous Article Tarımı Tartışalım Programında Veteriner Dairesi ve Yürütülen Programlar Hakkında Ayrıntılı Bilgiler Verilmiştir
Print
66

Terms Of UsePrivacy StatementCopyright 2023 by DNN Corp
Back To Top