Güney Kıbrıs’ta Belirlenen Kuş Gribi Vakaları ile İlgili Basın Açıklaması
Güney Kıbrıs’ta Belirlenen Kuş Gribi Vakaları ile İlgili Basın Açıklaması

Güney Kıbrıs’ta Belirlenen Kuş Gribi Vakaları ile İlgili Basın Açıklaması

Güney Kıbrıs Veteriner Hizmetleri tarafından 26 Kasım 2022 tarihinde Mağusa Belgesindeki (Güney Kıbrıs) iki adet su kuşu işletmesinde Kuş Gribi (Tavuk Vebası, Avian İnfluenza) vakası belirlendiği açıklandı. Yapılan açıklamada etkilenen işletmelerde ve çevredeki kanatlı işletmelerinde gerekli önlemlerin alındığı belirtilmiştir.

Tavuk, hindi gibi evcil kanatlı hayvanlarda yüksek oranda ölüm meydana getiren ve insanlara da bulaşabilen hastalık son yıllarda hem evcil kanatlı hayvanlarda hem de yabanıl kuşlarda birçok ülkede görülmektedir. Özellikle hastalığın yayılmasında göçmen kuşlar önemli rol oynamaktadır. Ülkemizde önemli göçmen kuş göç rotası üzerinde bulunduğundan risk altındadır.

Adamızda görülen hastalıktan kendimizi ve kümes hayvanlarımızı korumak için aşağıda belirtilen önemleri alınması gerekmektedir.

Özellikle Mağusa bölgesindeki ve sulak alanlara yakın bölgedeki kanatlı hayvan yetiştiricilerinin tüm kümes hayvanlarını kapalı alanlarda tutması;

Kanatlı kümes hayvanların, yabani kuşlar ile temasının engellenmesi için gereken önlemlerin alınması;

Yemliklerin ve sulukların kapalı alanlarda bulunması ve diğer hayvanların ulaşmayacağı yerlerde olması;

Kümeslerin gerekli temizliklerinin sürekli yapılması ve hijyen önlemlerinin alınması;

Kümeslere girerken ve hayvanlar ile temas ederken koruma amaçlı maske, eldiven gibi bireysel önlemlerin alınması;

Özellikle çocukların ve diğer insanların kümes hayvanları ile temasının engellenmesi;

Yabani kuşlar ile teması olan avcıların ve kuş gözlemcilerin ölü bulunmuş yabani kuşlar ile temas etmemesi ve;

Hem evcil hayvanlarda hem de yaban kuşlarında gözlenen yüksek miktarda ölümlerin vakit geçirmeden aşağıda belirtilen iletişim adreslerinde Veteriner Dairesine bildirilmesi hastalıktan korunmak ve bulaşın durdurulması için önemlidir.

Avrupa Birliği Hellim Tescil Kriterlerine Uygun Süt Üretimi Yapmak İsteyen Üreticilere Çağrı
Avrupa Birliği Hellim Tescil Kriterlerine Uygun Süt Üretimi Yapmak İsteyen Üreticilere Çağrı

Avrupa Birliği Hellim Tescil Kriterlerine Uygun Süt Üretimi Yapmak İsteyen Üreticilere Çağrı

Hellim Coğrafi Tescili (Menşe Korumalı Ürün, PDO) kuralları ve Hellim ve üretimde kullanılacak sütün taşıması gereken özellikler Avrupa Birliği Komisyonu (AB) Tarafından Nisan 2021 yılında yayınlanmıştır . Yine tescille uygun Hellim'in Yeşil Hat Tüzüğü uyarınca AB pazarına sunulmasına imkân sağlayacak komisyon kararı ve tüzük değişikliği yapılmıştır.

Hellim'in tescil edilmesi için; üretimde kullanılacak sütün, AB hayvan sağlığı, gıda güvenliği ve tescil kurallarına uygun olarak faaliyet gösteren çiftliklerden elde edilmesi ve yine aynı kurallara uygun olarak faaliyet gösteren süt imalathanelerinde işlenmesi gerekir. Tescil kurallarına uygun olarak üretilen Hellim, özel işaretler ile işaretlenecek ve AB pazarına ticareti mümkün olacaktır.

Çiftliklerin belirtilen kurallara uyum Veteriner Dairesi tarafından kontrol edilecek ve kurallara uygun işletmeler sertifikalandırılacaktır. Tescil, AB sağlık ve gıda güvenliği konularında denetlenip sertifika almak isteyen küçükbaş ve büyükbaş hayvan üreticileri ekte belirtilen formu doldurup Veteriner Dairesi Müdürlüğüne başvurması gerekmektedir.

Saygılarımızla değerli üreticilere duyurulur.
 

Ek: Çiftliklerin Hellim Coğrafi Tescil (PDO) ve AB Sağlık Gereklilikleri ile İlgili Sertifika Başvuru Formu

Yetkilendirilmiş Veteriner Hekimlerden Hizmet Alımı Duyurusu
Yetkilendirilmiş Veteriner Hekimlerden Hizmet Alımı Duyurusu

Yetkilendirilmiş Veteriner Hekimlerden Hizmet Alımı Duyurusu

Avrupa Birliği tarafından finanse edilen “Hayvan Hastalıklarının Kontrolü ve Eradikasyonu Projesi” 4. turu kapsamında Veteriner Dairesi Müdürlüğü, Hayvan Sağlığı Laboratuvarları alanlarında Yetkilendirilmiş Veteriner Hekimlerden hizmet alacaktır. Bu bağlamda projede görev almak isteyen veteriner hekimlerin 16-20 Mayıs 2022 tarihleri arasında Veteriner Dairesi’nde ek’te belirtilen program dahilinde düzenlenecek olan 4 günlük eğitime katılmaları ve başarı ile tamamlamaları gerekmektedir.

İlgilenen veteriner hekimlerin en geç 13.05.2022 tarihine kadar başvuru formunu doldurarak aşağıda belirtilen iletişim adreslerine elektronik posta yolu ile başvuru yapmaları gerekmektedir. 

Önemle Duyurulur.

RSS
123468910Last

Kaza / Bölge Veteriner Daireleri

Girne Veteriner Dairesi
0392-8152110

Güzelyurt Veteriner Dairesi
0392-7142925

Lefkoşa Veteriner Dairesi
0392-2253551

İskele Veteriner Dairesi

0392-3712575

Geçitkale Veteriner Dairesi

0392-3733326

Gazimağusa Veteriner Dairesi
0392-3665335

Vadili Veteriner Dairesi
0392-3977551

Ziyamet Veteriner Dairesi
0392-3812106

İletişim


Terms Of UsePrivacy StatementCopyright 2024 by DNN Corp
Back To Top